Zawód programista - czyli co ja tak naprawdę robię?-" Gdzie pracujesz?"
-"Jestem programistką."
-"Aha..."

Tak, wiele moich rozmów właśnie tak wygląda. Wiele osób nie wie totalnie z czym to się je. Programista - kto to taki? Słysząc w ogóle o tym zawodzie, nie wiedzą jak pociągnąć temat, pomimo, że często by chcieli. Zapada wtedy taka niezręczna cisza. Czuje się wtedy totalnie głupio, nie wiem czy wytłumaczyć o co chodzi, czy może ktoś uważa to za tak nudne, że wcale go to nieciekawi? Wielu osobom programista kojarzy się z grubymi okularami, otyłymi ludźmi nie wychodzącymi zza komputera. Spójrzcie jednak na mnie - chyba trochę odbiegam od tego obrazu? :)Więc co ja tak naprawdę robię? Tworzę kod - tak, takie przeklęte linijki znaczków, które niewiele znaczą dla człowieka. Moja mama zawsze jak na to patrzy to mówi do mnie "Dziecko, co Ty tam rozumiesz, co Ty w tym widzisz?" A widzieć i rozumieć można całkiem sporo :) ja głównie zajmuję się tworzeniem stron internetowych . Są programiści, którzy tworzą gry, aplikacje na telefon. Można to podzielić na front-end i back-end. Dla jasności front-end głównie zajmuje się wyglądem strony, wszystkim tym, co sprawia, że użytkownikowi miło się spędza na niej czas. Zdjęcia są różnej wielkości na stronie? Czcionka jest urozmaicona? Możesz poklikać i zobaczyć różne zdjęcia? - tak to własnie praca frontendowca. Chodzi o to, żeby było ładnie. Backend już jest zdecydowanie mniej ciekawy - odpowiada za to, żeby strona się wyświetlała i po kliknięciu w odpowiednią zakładkę, strony, np. 'podróże' to własnie teksty dotyczące podróży się tam znajdowały. I tutaj też wkraczam ja - cała na biało ;) ja własnie zajmuje się backendem.


Czy moja praca jest nudna? Nie, często nie wiem kiedy mija mi cały dzień w pracy. Czy każdy programista ma grube okulary i nie wygląda najciekawiej? Nie, w sumie znam ich już całkiem sporo, a nieliczni z nich pasują do wizji ludzkiej w tym temacie. Czy mam dużo koleżanek w pracy? Nie :) pracowałam przez 3,5 roku i byłam jedyną dziewczyną w załodze kilkunasto- osobowej.   Czy taka praca jest męcząca? Według mnie czasami tak, ale chyba tak jak w każdej pracy bywają lepsze i gorsze dni :)


Czym Wy się zajmujecie?  Jestem bardzoe ciekawa! :)8 komentarzy:

 1. Zaczynam żałować, że nie zostałam programistką :D Kiedyś bardzo mnie to fascynowało ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawy zawód! człowiek nigdy się nie nudzi i ciągle się rozwija :)

   Usuń
 2. Hahaha, widzę, że wpis w temacie naszej wczorajszej rozmowy �� Można uznac ten zawód za całkiem magiczny ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natchnęło mnie! :D zgadza się, piszesz coś, a otrzymujesz np. stronę internetową. trochę magii w tym jest :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa praca. Mnie to zawsze intrygowało, ale jednocześnie jest czarną magią :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko da się ogarnąć :D dla mnie kiedyś to też była czarna magia :D

   Usuń
 4. A czy mogłabym wiedzieć jaką szkołe ukończyłaś studia itp? Jestem w gimnazjum i właśnie czeka mnie wybór odpowiedniej szkoły, mega lubię prace przy komputerze najbardziej grafikę i programowanie ale nie wiem jaką szkole wybrać żeby być najlepiej przystosowanym do tego zawodu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Liceum, to wybrałam profil matematyczno-informatyczny. Dodatkowo ukończłam licencjat z matematyki i mam tytuł mgr inż z Informatyki. :) Powodzenia! :)

   Usuń

Wybierając opcję WYŚLIJ wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez www.szmaratka.pl danych osobowych zawartych w powyższym formularzu, w celu otrzymania odpowiedzi na wysłaną wiadomość. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności

Copyright © 2014 Lifestyle, moda i uroda - Szmaratka.pl , Blogger